Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.6.2020 - 19.11.2020

Europa in circolo. Setkání se současnými evropskými spisovateli

Třetí ročník literárního festivalu „Europa in Circolo. Setkání se současnými evropskými spisovateli“ bude letos zveřejněno online na stránkách Facebooku všech kulturních institucí, které se projektu účastní.

Jedná se o jednu ze tří každoročních aktivit klastru EUNIC v Římě, sítě národních kulturních institutů Evropské unie, jejíž partnerem je i Evropská knihovna. 

Cílem této aktivity je kromě šíření a rozšiřování vzájemných znalostí národních kultur a jazyků i vytvoření mezinárodní sítě pro spolupráci a vzájemné obohacování v oblasti literatury.

Každý partner projektu si vybírá a představuje současného spisovatele, esejistu či básníka, obzvláště důležitého pro kulturu své země, jehož díla byla přeložena do italštiny.

V předešlých ročnících se čtenáři setkali s autory v sídlech kulturních institucí podílejících se na projektu či v Evropské knihovně, kde byla jejich i k zapůjčení. 

Program:

- čtvrtek 25. června Biblioteca Europea  - Noi - Paolo Di Stefano

úterý 30. června Istituto Svizzero – La terra e il suo satellite - Matteo Terzaghi

čtvrtek 9. července Accademia di Romania – L’altra forma dell’amore - Corina Ardelean

čtvrtek 16. července Centro Ceco – Che ogni cosa trovi il suo posto - Sylvie Richterová

čtvrtek 23. července Forum Austriaco di Cultura – La zattera della Medusa – Franzobel

- čtvrtek  10. září Instituto Cervantes - Fariña di Nacho Carretero 

čtvrtek 24. září  Istituto Polacco - L’assassino dalla città delle albicocche di Witold Szabłowski

čtvrtek 8. října  Goethe-Institut La signora Bauhaus di Jana Revedin

- čtvrtek 22 října Istituto Slovacco - Marisia di Svetlana Žuchová 

čtvrtek 5. listopadu Libro di José Luís Peixoto

čtvrtek 19. listopadu l’isola del crollo di Ina Vălčanova


Českou spisovatelku Sylvii Richterovou představí ředitelka Českého centra Řím, Petra Březáčková a prof.Rizzante 16. Července na facebookové stránce Českého centra Řím.

 

Sylvie Richterová se narodila v Brně, které někdo označil jako „nejkafičtější město v Praze“. Ve stejném městě, kde se narodil Janáček, jeden z největších skladatelů dvacátého století, básník Skácel, spisovatelé Jan Trefulka a Antonín Kratochvíl, spisovatelka Věra Linhartová a dva nejznámější čeští spisovatelů na světě: Hrabal a Kundera. V roce 1963 se přestěhovala do Prahy, kde studovala moderní jazyky a literaturu. V roce 1971 se rozhodla přestěhovat do Itálie, do Říma, kde do roku 2009 vyučovala český jazyk a literaturu. Richterová, jedna z nejpopulárnějších autorů v Česku i v jiných zemích, zejména ve Francii, napsala několik poetických sbírek, mnoho rafinovaných esejů a šest románů: Návraty a jiné ztráty, zveřejněné v roce 1978 v nakladatelství Sixty-Eight v Torontu, nakladatelství založené českým spisovatelem v exilu Josefem Škvoreckým; Rozptýlené podoby (1979), Místopis (1983), Slabikář otcovského jazyka (1986), všechny původně publikované v samizdatu a Druhé loučení (1994).

V roce 2014 publikovala Každá věc ať dospěje na své místo, nedávno vyšel v nakladatelství Mimesis v odborném překladu Alessandry Mury. Vše nakonec najde své místo. Autorka cestuje mezi Římem a Prahou od poválečného období do současnosti, skrze významné milníky, roky, 1945, 1968 a 1989, se zaměřuje na to, co je „existenciálně zásadní. Pro opravdového romanopisce není historie nic jiného než „antropologická laboratoř“ k testování jeho postav. Historie je ve skutečnosti charakteristickým rysem abstrakce, obydlena muži a ženamibez tváře. Román opravuje historii: nabízí každému člověku tvář, objevuje překvapivou stránku každé situaci. Můžeme si přečíst například stránky o Vánocích tak, jak byly žity v roce 1965 za komunistického režimu: „marxista na veřejnosti, pohan v rodině a křesťan v tajnosti“.

(Massimo Rizzante: https://www.doppiozero.com/materiali/sylvie-richterova-esilio

Místo konání:
Datum:

Od: 25.6.2020
Do: 19.11.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala