Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.5.2020 18:00 - 19:30

Global Science Café: Josef Průša

Global Science Café Czech Centres “Pandemic and other Challenges” Series

ve čtvrtek 21. 5. 2020 od 18:00 (SELČ)
Science café na téma: Výzkum a inovace v boji s COVID 19

Host: Josef Průša
Moderace: 
Guy Borg
(v anglickém jazyce)

Česká centra pořádají sérii Global Science Café, neformální setkání nad aktuálními tématy. Prostřednictvím sítě Českých center a jejich sociálních sítí bude akce sdílena také do zahraničí.

Global Science Café Czech Centres
 (GSC) je cyklus populárně-vědeckých přednášek a debat s nejlepšími českými vědci, inovátory, ekonomy a dalšími významnými osobnostmi.

GSC je (v současnosti ve formátu online) pořádaný Českými centry a sdílený v rámci celé sítě. Jde o neformální fórum určené k diskuzi nad současnými vědeckými
a společenskými otázkami.

Pořádají: Česká centraJosef Průša

Vývojář 3D tiskáren, jednatel Průša Research.
Pochází z Havlíčkova Brodu, studoval aplikovanou informatiku na VŠE. V 19 letech začal navrhovat 3D tiskárny, v roce 2012 pak založil firmu Prusa Research.

Prusa Mendel

První vlastní 3D tiskárna Josef Průša sestavil v roce 2012 pod názvem Prusa Mendel a dá považovat za "Ford Model T" v oblasti 3D tisku. Prusa Mendel se dal relativně jednoduše sestavit, opravovat i modifikovat. Svět 3D tisku se tak otevřel mnohem širšímu publiku.

Josef Průša přednáší o 3D tisku a open-source hardware. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vyučuje předmět Arduino, učil také na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. S nástupem pandemie koronaviru COVID 19 se firma Průša Research zapojila aktivně do tisku obličejových štítů, které nabízí zdarma všem nemocnicím, praktickým lékařům, ambulancím, dentistům, lékárnám, policistům, učitelům a dalším profesionálům.

Podle Průši tiskne celý svět
https://www.prusa3d.com/covid19/#_ga=2.93115807.363462582.1588663346-693265162.1581604285 

3D tisk

Základem pro podnikání Josefa Průši se stal projekt RepRap (replicating rapid prototyper) – projekt 3D tiskárny, která se umí částečně sama replikovat a je dostupná jako open-source hardware – FOSH (tento pojem obvykle vyjadřuje, že dostupné informace o hardwaru umožňují ostatními jeho výrobu a to jej spojuje s dalšími tvůrci. Design hardwaru (tj. mechanické výkresy, schématakusovníky, data návrhu PCB, zdrojový kód HDL a informace o integrovaných obvodech), vedle softwaru, který řídí hardware, jsou uvolněné pod volnou/svobodnou licencí. Původní autor, který dílo sdílel, získává z komunity FOSH zpětnou vazbu a potenciál ke zlepšení konstrukce. V současné době existuje významné důkazy, že takové sdílení může přinést vysokou návratnost investic.


 

Místo konání:
@CentroCecoRoma
Datum:

21.5.2020 18:00 - 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala