Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.5.2020

Petr Hruška a Yvetta Ellerová – anteprima online

Petr Hruška s Yvettou Ellerovou se představí na našich sociálních sítí jako anteprima k vystoupení, jež se bude v Římě konat na podzim.

V improvizované nahrávce básník posílá své srdečné pozdravy spolu se třemi svými básněmi, přednesenými v češtině samotným autorem a v italštině, překladatelkou básní, Elisou Bin.

V druhém videu zazní, spolu s pozdravy zpěvačky a skladatelky Yvetty Ellerové, také písně na motivy Hruškových básní, převedených do hudby Yvettou Ellerovou. Zpívají Yvetta Ellerová a Dita Eibenová.

Petr Hruška a Yvetta Ellerová se měli setkat se studenty římské univerzity La Sapienza a vystoupit v Literární kavárně na začátku května. Setkání bylo přesunuto na podzim 2020:

PETR HRUŠKA (1964)

Český básník, narozený v Ostravě, industriálním monstru nacházejícím se nad ohromnými zásobami černého uhlí. Žije zde dosud se ženou a dvěma dětmi, pracuje však v Praze v Akademii věd jako odborník na českou literaturu 20. století, zejména poezii. Toto téma také vyučuje na českých univerzitách. Je autorem řady sbírek poezie, píše také krátké prózy, úvahy a sloupky a odborné literárně-historické práce. Obdržel řadu různých ocenění, mimo jiné Státní cenu za literaturu, Drážďanskou literární cenu a v Itálii Premio Piero Ciampi v roce 2014. Jeho verše bývají čas od času zhudebňovány (například divokým hudebním uskupením Norská trojka) a knihy jeho poezie vyšly v Německu, Polsku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku a jinde. Italské knižní překlady jsou dva: Le macchie entrano nelle navi (Valigie Rosse, Livorno 2014) a Il soggiorno breve delle parole (qudulibri – edizione maggio, Bologna 2017). Básník v rodné Ostravě organizuje četné literární pořady, angažuje se v občanských sdruženích na záchranu kulturních památek a životního prostředí tamního zdecimovaného kraje. Příležitostně vystupuje také jako herec, v divadelní hře O nejslavnějším zmrtvýchvstání hraje přestárlého Krista. 

YVETTA ELLEROVÁ (1961)

Od narození zpívá, od 6 let píše a čte, od 14 let čte z ruky, poté vystudovala Univerzitu Palackého v Olomouci, zpěv, certifikované studium energetické psychologie. Po zrušení waldorfské mateřské školky, kterou v roce 1991 založila a 21 let řídila, se nyní profesně věnuje terapii dětí a dospělých, lektorování psychologických a tvůrčích seminářů doma i v zahraničí.

Externě spolupracovala s Českou televizí (scénáře k dětským pořadům, pohádky pro děti), časopisy Protimluv, Revolver Revue, hudebními skladateli (píše libreta), zhudebňuje básně jiných básníků i své vlastní, z nichž některé byly přeloženy do ukrajinštiny a polštiny. Zpívá a koncertuje, hraje na metalofon a ukulele. Poté, co v Ostravě založila občanské sdružení Svatý Václav, aby spolu s dalšími přáteli zachránili místní středověký kostel před zbouráním a lipovou alej před vykácením, začala se intenzivně věnovat terapeutické a pedagogické činnosti. „Děti nám darují ztracený ráj“, je mottem jejího života, které vyplývá z vděčnosti za tři děti vlastní (dnes už dospělé) a tisíce dětí ne-vlastních, se kterými se při svém působení setkala.

 

Foto: Jiří Zerzoň

 

Místo konání:
@CentroCecoRoma
Datum:

7.5.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala