Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.5.2020 - 7.5.2020

Petr Hruška a Yvetta Ellerová v Římě - přesunuto na podzim 2020

Básník Petr Hruška v Římě!

Jedinečná diskuze Petra Hrušky se studendy bohemistiky dne 6. května na římské vysoké škole la Sapienza! Debata nejen o  básních, ale i o svých životních zkušennostech a studiu v totalitárním režimu.

 Dne 7. Května v 19.00 se bude konat setkání s Petrem Hruškou v Caffè letterario. Vystoupení v římské Literární kavárně bude komponovaným literárně-hudebním pořadem, na němž zazní básně čtené i zpívané, v českých originálech i italských překladech v podání Petra Hrušky a Yvetty Ellerové. 

 Básnická sbírka „Le macchie entrano nelle navi“ (Valigie Rosse, Livorno 2014), bude v literární kavárně Caffè letterario k zakoupení.

 

PETR HRUŠKA (1964)

Český básník, narozený v Ostravě, industriálním monstru nacházejícím se nad ohromnými zásobami černého uhlí. Žije zde dosud se ženou a dvěma dětmi, pracuje však v Praze v Akademii věd jako odborník na českou literaturu 20. století, zejména poezii. Toto téma také vyučuje na českých univerzitách. Je autorem řady sbírek poezie, píše také krátké prózy, úvahy a sloupky a odborné literárně-historické práce. Obdržel řadu různých ocenění, mimo jiné Státní cenu za literaturu, Drážďanskou literární cenu a v Itálii Premio Piero Ciampi v roce 2014. Jeho verše bývají čas od času zhudebňovány (například divokým hudebním uskupením Norská trojka) a knihy jeho poezie vyšly v Německu, Polsku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku a jinde. Italské knižní překlady jsou dva: Le macchie entrano nelle navi (Valigie Rosse, Livorno 2014) a Il soggiorno breve delle parole (qudulibri – edizione maggio, Bologna 2017). Básník v rodné Ostravě organizuje četné literární pořady, angažuje se v občanských sdruženích na záchranu kulturních památek a životního prostředí tamního zdecimovaného kraje. Příležitostně vystupuje také jako herec, v divadelní hře O nejslavnějším zmrtvýchvstání hraje přestárlého Krista.

 

YVETTA ELLEROVÁ (1961)

Od narození zpívá, od 6 let píše a čte, od 14 let čte z ruky, poté vystudovala Univerzitu Palackého v Olomouci, zpěv, certifikované studium energetické psychologie. Po zrušení waldorfské mateřské školky, kterou v roce 1991 založila a 21 let řídila, se nyní profesně věnuje terapii dětí a dospělých, lektorování psychologických a tvůrčích seminářů doma i v zahraničí.

 Externě spolupracovala s Českou televizí (scénáře k dětským pořadům, pohádky pro děti), časopisy Protimluv, Revolver Revue, hudebními skladateli (píše libreta), zhudebňuje básně jiných básníků i své vlastní, z nichž některé byly přeloženy do ukrajinštiny a polštiny. Zpívá a koncertuje, hraje na metalofon a ukulele. Poté, co v Ostravě založila občanské sdružení Svatý Václav, aby spolu s dalšími přáteli zachránili místní středověký kostel před zbouráním a lipovou alej před vykácením, začala se intenzivně věnovat terapeutické a pedagogické činnosti. „Děti nám darují ztracený ráj“, je mottem jejího života, které vyplývá z vděčnosti za tři děti vlastní (dnes už dospělé) a tisíce dětí ne-vlastních, se kterými se při svém působení setkala.

 

Místo konání:

Caffè Letterario, via Ostiense, 95 - 00154 Roma

Datum:

Od: 6.5.2020
Do: 7.5.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala