Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.5.2020 - 4.6.2020

Pražské jaro 2020: online koncerty

Pražské jaro exkluzivně u vás doma Od 18. 5. 2020 nabídne síť českých center významný hudební festival on-line do celého světa

Pražské jaro je festivalem klasické hudby s nejdelší tradicí v České republice. Jubilejní 75. ročník jej řadí v celosvětovém měřítku k festivalům s největší historií. Na české hudební scéně doposud nemá srovnání ani co do počtu koncertů. Letošní ročník probíhá bez živé účasti diváků. Jak ovšem poznamenává jeho ředitel Roman Bělor:  „Pražské jaro vám ještě nikdy nebylo blíž. Poprvé v pětasedmdesátileté historii můžete zažít všechny festivalové koncerty zvukem i obrazem u Vás doma.“  

Česká centra se pro letošní ročník stala spolu s Ministerstvem zahraničních věcí ČR Partnerem festivalu pro zahraničí. Celá síť českých center bude v průběhu trvání Pražského jara prezentovat a sdílet program festivalu včetně jednotlivých vystoupení a koncertů zahraničním divákům prostřednictvím svých webových stránek a sociálních sítí v daném teritoriu. 

Generální ředitel Českých center Ondřej Černý k letošní spolupráci uvedl:  „Je pro nás ctí a potěšením ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR zprostředkovat zážitek z koncertů letošního Pražského jara, tohoto rodinného stříbra české kultury, tisícům diváků na celém světě!“.

Jedenáct koncertů bude živě přenášeno z pódií pěti pražských koncertních síní a jedné brněnské. Společným zahajovacím koncertem sítě Českých center bude vystoupení Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse z Pražské křižovatky v pondělí 18. 5. ve 20:00. Zazní zde program  zahrnující skladby J. S. Bacha, J. D. Zelenky, G. F. Händela. 

Pro prezentaci letošního on-line ročníku festivalu vznikl speciální video rozhovor Ondřeje Černého s ředitelem festivalu Romanem Bělorem. Diváci se v něm dozvědí, co znamená pro ředitele Pražského jara (ne)rušení  živých koncertů a jejich přesun do kyberprostoru, jak osobně  vnímá současnou situaci, nebo co pro něj znamená partnerství  s Českými centry. 

Třebaže se jedná o přímé přenosy, o unikátní hudební zážitek nezůstanou ochuzeni ani diváci ze vzdálených destinací s větším časovým posunem. Prostřednictvím webových stránek www.festival.cz bude možno v záznamu zhlédnout živá vystoupení ještě dva týdny po jejich průběhu. 

Program:

  • 18. 5. v 20.00 - Collegium 1704 - živě z Pražské křižovatky - Collegium 1704, Václav Luks, Hana Blažíková  
  • 20. 5. v 20.00 - Janáčkovo divadlo v Brně, foyer, Brno Contemporary Orchestra / Pavel Šnajdr 
  • 22. 5. v 20.00 - HAMU, Sál Martinů, Mladí interpreti 
  • 1. 6. v 20.00 - Obecní dům. Smetanova síň Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK / Tomáš Brauner
  • 4. 6. v 20.00 - Rudolfinum, Dvořákova síň Česká filharmonie / Jakub Hrůša  

 

Místo konání:
Datum:

Od: 18.5.2020
Do: 4.6.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala