Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.6.2020

Překvapivé stavby: streamovaná prohlídka Winternitzovy vily

Streamová prohlídka Winternitzovy vily s Adamem Gebrianem. Prohlídka tvoří součást projektu k výročí 150 let od narození Adolfa Loose.

Winternitzova vila

Vilu nechal postavit u Adolfa Loose a Karla Lhoty v roce 1932 pražský právník JUDr. Josef Winternitz jako rodinnou vilu pro svoji manželku Jenny Winternitzovou, dceru Suzanu a syna Petra. Jedná se o poslední Loosovu realizovanou budovu a má hodně shodných prvků s Müllerovou vilou, mimo jiné i způsob členění (tzv. raumplan), který byl pro Loose obecně charakteristický. Stavba vily včetně všech příprav, plánů a povolení trvala jeden rok a 9. září 1932 bylo vydáno „Povolení k užívání stavby“. Rodina vilu obývala do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond).

 

Adolf Loos (Brno 1870 – Kalksburg, Vídeň 1933)

Tento český architekt byl zastáncem eklekticismu a především secese, obnovy architektury, která zahrnovala vzdání se jakéhokoli nadbytečného formalismu. Jeho architektura postrádala jakoukoli ozdobnou nadstavbu: forma musela co nejpříměji reagovat na potřeby a očekávání člověka. V tomto smyslu byla postava Loose rozhodující pro konfiguraci nového vědomí moderní architektury.

 

Foto n.1 : mall.tv

Foto n.2 : loosovavila.cz

Místo konání:
Datum:

18.6.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala