Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.7.2020 13:00 - 14:30

Virtuální debata o české stop motion animaci

Festival Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition připravil setkání odborníků, kteří budou hovořit o animaci touto technikou v České republice, kde měla tradičně unikátní výsledky a roli mnohdy přesahující umělecký rámec. U kulatého stolu zasednou významní filmaři a kritici Tereza Brdečková, Patricia Ortiz, Luca Raffaelli, Daphne Rosenthal a Tami Berenstein. Diskuzi s titulem “Virtuální rozhovory o české animaci: ČR jako kolébka stop motion animace,“ můžete zdarma sledovat 4. července od 13h do 14:30h (SEČ) po předchozí registraci na animayo.com. Program bude v anglickém jazyce.

Diskuze proběhne ve virtuální místnosti programu Teeoh, který poskytuje jedinečné interaktivní prostředí, kde jsou řečníci i publikum zastoupeni svým avatárem, mohou se pohybovat po místnosti, klást otázky, tleskat, apod. a vytvářet tak intenzivnější zážitek.

Stop motion je jedním z nejdůležitějších prostředků uměleckého vyjádření v animované kinematografii díky významné tradici loutkářství a loutkového divadla. Česká republika má významné postavení v historii animace a je považována mimo jiné díky technice stop motion za unikátní referenční příklad. Spolu s hosty diskuze se dozvíme více o této fascinující technice, jejím neodmyslitelném propojení s uměleckou tradicí země, vývoji a integraci v jednotlivých historických etapách stejně jako současném pokroku spojeným s příchodem nových audiovizuálních technologií.

Účastníci: 

Patricia Ortiz Martínez, narozená ve Španělsku, vizuální umělkyně, která vystudovala výtvarné umění na Polytechnické Univerzitě ve Valencii. Během studií využila různá stipendia a žila ve městech jako Praha či Havana. V roce 2002 se přestěhovala do Prahy, kde aktuálně žije. V České republice se zaměřila na animaci, konkrétně na techniku stop motion. Je autorkou několika ojedinělých projektů a od roku 2006 spolupracuje s významnými českými režiséry krátkometrážních i večerních filmů.  Mezi lety 2007 a 2011 pracovala jako vedoucí vyučující ‘Film and TV Graphics Studio’ na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, VŠUP. V současnosti pracuje jako umělecká a kamerová ředitelka. Za svou práci na filmu Fimfárium byla nominovaná na Českého lva (2011) v kategorii Nejlepší výtvarný počin.

Luca Raffaelli je jedním z předních italských odborníků na komiks a animaci, věnuje se propagaci a obnově italské kulturní scény jako novinář i jako autor. Je spisovatel, scénárista a přispívá do jednoho z nejdůležitějších italských periodik La Repubblica, kde mimo jiné od roku 1992 pracuje jako editor komiksů, které každý týden noviny publikují. Mnoho let byl uměleckým ředitelem festivalu animace, který se sám založil “I Castelli Animati” (Genzano) a festivalu komiksu “Romics” (Řím). Byl také um. Ředitelem “La città incantata” (Civita di Bagnoregio), mezinárodního setkání umělců, kteří zachraňují svět. Od roku 2016 se podílí na festivalu animované kinematografie a poetického umění “Animavi” (Pergola), který vede známý režisér Simone Massi.

Daphne Rosenthal a její práce se nachází na pomezí experimentální kinematografie a výtvarného umění. Pracuje s různými materiály, používá animační a loutkové techniky, zkoumá pohyby, textury a nálady vyvolávající hmatatelné emoce. Daphne Rosenthal žije a pracuje v Amsterdamu. Studovala na Akademii Rietveld (BFA 2008, Cena Gerrita Rietvelda za nejlepší film a video 2008). Navíc má silné vazby s Los Angeles, kde studovala na Calarts (MFA Experimentální animace 2014). Její práce byly představeny na Alchemy Film and Moving Image Festival, Hawick, Skotsko;  Museo Universitario del Chopo, Mexico City; Mediamatic, Amsterdam; Quartier 21, Vídeň; Nest, La Haya; Swedenborg Film Festival, Londýn; Experimentos en cine, Alburquerque; a v Echo Park Film Center, Los Angeles. V roce 2018 obdržela Daphne rozvojový grant AFK na projekt zkoumající hlínu, keramiku, pohyblivé obrazy a ne-antropocentrické světy.

Tami Berenstein je uznávanou mezinárodní režisérkou animovaných a dokumentárních filmů, konceptuální umělkyní, animátorkou a ilustrátorkou. Je také zakladatelkou a uměleckou ředitelkou „AniNation“, Mezinárodního festivalu animace v Jeruzalémě pod záštitou Filmového a televizního fondu v Jeruzalémě. Osm let pracovala jako umělecká ředitelka televizní sítě Telad a Fox-Baby TV, kde vytvořila televizní seriál, který byl prodán 85 televizním kanálům po celém světě (Cuddlies, Crafty Rafty, National Geographic Jr, aj.) Byla nominována na cenu „Mezinárodního dětského filmového festivalu v Chicagu“ a získala několik ocenění „Asiff“. Na svém kontě má také nominaci na cenu „Ofir“ (ekvivalent Oscarů v Izraeli) za dokumentární scénář a v létě 2016 získala od „Animix festival Notable“ nejvyšší ocenění v oblasti animace v Izraeli a je tak první ženou s tímto vyznamenáním.

Moderuje: Tereza Brdečková, novinářka, filmová kritička, spisovatelka, scénáristka, překladatelka, moderátorka, kulturní redaktorka a dcera Jiřího Brdečka, známého režiséra a scenáristy českých animovaných filmů. Vystudovala obor střihová skladba na prestižní filmové škole FAMU. V roce 1995 obdržela cenu Českého literárního fondu Stříbrná křepelka za nejlepší kulturní publicistiku. Věnuje se psaní filmových a seriálových scénářů (mezi mnohými například filmy Zrcadla pro Valdštejna‘ a ‚Toyen‘ či seriály ‚Bohéma‘ a ‚Muž a stín‘). Je autorkou mnoha literárních titulů (‚Sobecký itinerář‘, ‚ Listy Markétě‘, ‚Šahrazád a král‘, ‚Učitel dějepisu‘, ‚Slepé mapy‘,‘ Alhambra‘ a další), napsala také monografii o životě a díle svého otce ‚Jiří Brdečka: Life, animation, magic‘. Pracovala jako dramaturgyně v Barrandovských studiích a v České televizi spolupracovala s režisérem Zdeňkem Týcem na cyklu rozhovorů ,Ještě jsem tady‘, které moderovala.

Registrace zdarma na Festival Animayo Stop Motion: https://www.animayo.com/?accion=czechcentres&p=registro 

Síť Českých center propaguje českou kulturu po celém světě.  Na této speciální festivalové edici stop motion animace spolupracují Česká centra v Belgii, Španělsku, Francii, Řecku, Holandsku, Izraeli, Itálii a Rusku, spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Itálii a také FAMU, NFA, Congo Film School a produkce Maur films.

 

Místo konání:
Datum:

4.7.2020 13:00 - 14:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala