Sluneční králové v Národním muzeu v Praze

Národní muzeum v Praze otevřelo 1. září tohoto roku ve své Historické budově jedinečnou výstavu světové úrovně nazvanou Sluneční králové. Návštěvníci se díky tomu mohou těšit na památky staré neuvěřitelných 4,5 tisíce let, které byly objeveny českými archeology v Abúsíru na královském pohřebišti. Kromě toho nebudou chybět ani vzácné předměty zapůjčené z Německa nebo multimediální projekce, které umocní celkový zážitek.

A na co konkrétně se mohou nejen milovníci egyptské historie těšit? Na první pohled jistě upoutají ty největší poklady z doby 3. až 1. tisíciletí před naším letopočtem včele s naprosto unikátními královskými sochami panovníka Raneferefa. Chybět nebude ani rozsáhlý soubor soch princezny Šeretnebtej a písaře Nefera, která je jednou ze tří svého druhu a kvality na světě. K vidění ale budou také například kamenné nádoby, keramika, texty nebo reliéfy z královských komplexů panovníků z Abúsíru.

Na své si však přijdou i ti, kteří se rádi ponoří do starověkého světa prostřednictvím nejmodernějších multimediálních technologií. Na návštěvníky totiž ve výstavě čekají například dva tunely se třemi synchronizovanými projekcemi, videomapping nebo bezdotykový senzor, který je vtáhne do starodávných míst pouhým mávnutím ruky.

Za pozornost rozhodně stojí i samotná stavba výstavy. Prostor je důmyslně zaplněn replikami pyramid či chrámů tak, aby měl návštěvník pocit, že se skutečně prochází ve vzdálených krajinách Egypta.

Výstava Sluneční králové tak v sobě spojuje kouzlo originálních artefaktů nevyčíslitelné hodnoty s moderními audiovizuálními prvky i poutavým prostředím. Díky tomu je určena pro všechny věkové kategorie a nabízí svým návštěvníkům skutečně nevšední zážitek.

Mohlo by vás zajímat

17. 12. Články
Photo by festival Quartieri di vita

"QUARTIERI DI VITA." DOBÝVAJÍ EVROPU!

Festival sociálního divadla, pod vedením ředitele Ruggera Cappuccio, s podporou regionu Kampánie a nadace Campania de...

7. 12. Články
Photo by Bontonfilm

Nejlepší celovečerní film RIFF 2020 je „Havel“ od Slávka Horáka.

Film "Havel" režiséra Slávka Horáka získal hlavní cenu římského festivalu Rome Independent Film Festival 2020.

25. 11. Články
La Boemia contro l'Austria-Ungheria (1917). Svoboda Čechoslováků a Itálie - Edvard Beneš

La Boemia contro l'Austria-Ungheria (1917). Svoboda Čechoslováků a Itálie - Edvard Beneš

S předmluvou Andrea Torre, člen italské poslanecké sněmovny. S dvěma mapami v příloze, Nakladatelství “Ausonia,, – Ří...